Ferie - Malta

Landsforeningen Autismes årlige ferietur til Malta er familieferie med stort F. Mellieha Holiday Centre danner den fysiske ramme med gode muligheder for fællesskab med ligestillede. Familierne råder over store fællesområder med poolen som centrum og dejlige, store bungalows med gårdhave, når der er brug for at trække sig tilbage. Der er flere restauranter på området og et lille supermarked, hvis man hellere vil lave sin egen mad.
Ugen byder på familieorienterede aktiviteter og udflugter, alle går ud fra deltagernes alder og funktionsniveau. Det kan være f.eks. skattejagt, fodboldkamp, sodavandsdiskotek og vand- og strandlege. Alle aktiviteter er forberedt og visualiseret på forhånd. Aktiviteterne ledes af Folkeferie.dk’s personale og to pædagogiske medarbejdere fra Landsforeningen Autisme.
Da dette er en ferietur, har forældrene det fulde ansvar for børnene og de unge under hele opholdet, modsat f.eks. Sommerhøjskolen i Vigsø. I Vigsø har børnene deres eget aktivitetsprogram om formiddagen med det nødvendige antal pædagogiske medarbejdere.
Folkeferie.dk er teknisk arrangør og kan tilbyde en differentieret børnerabat, som gør det særdeles attraktivt for børnefamilier med børn til og med 11 år at deltage.
Hvor: Mellieha Holiday Centre, Malta.
Arangementet vil blive offentliggjort i Landsforeningens blad samt på hjemmesiden.